Ako teraz komunikovať?

Autor: Vladimír Seman | 7.3.2016 o 3:09 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  533x

 Situácia po voľbách odhaľuje model komunikácie, ktorý prevláda aj inde ako v politike. Dobre je to vidieť na jednoduchom príklade:

Predstavme si rodinu, ktorej otcom je bývalý straník. Vďaka jeho kontaktom mohli jej členovia študovať, nemali problém nájsť si prácu a získali celkom slušný kapitál. Jediným fľakom na ich pokojnom živote je mizerný sused, ktorý im robí neustále prieky. Vŕta zásadne skoro ráno alebo neskoro večer, parkuje na ich parkovacom mieste... Jednoducho, robí všetko preto, aby im strpčil život. Jeho správanie si nevedia vysvetliť a preto sa sťažujú, kde môžu. To samozrejme nepomáha, tak mu zlobu začnú oplácať. Po čase náhodou prídu na to, že protivný sused nemohol pre svoj kádrový posudok študovať a nájsť si poriadnu prácu. Sociológovia tomu hovoria, že nemohol pretaviť svoj zdedený kultúrny kapitál do sociálneho (a ekonomického). Hoci sa režim zmenil, zostal frustrovaný.

Záver príbehu môže ovplyvniť prvý sused. Vo chvíli, keď zistí, že za zbabraným životom toho protiváka od vedľa môžu aj jeho bývalí stranícki kamoši, má dve možnosti.

  1. Naďalej dupať vo svojom zákope  
  2. Iniciovať dialóg

V prípade, že sa rozhodne pre možnosť číslo dva, pravdepodobne sa v ňom začal rodiť mix viny, súcitu a zodpovednosti (alebo niečoho iného veľmi spásonosného). Dosť na tom, že má dôvod pre zmenu. Bojuje s ním až si jedného dňa si uvedomí, že prvý krok je na ňom. Raz ráno teda pri náhodnom stretnutí podá svojmu protivnému susedovi ruku. Ten sa zastaví a stŕpne. Príbeh sa stáva krehký – všetko závisí od nasledujúcich viet.

Keď je náš hrdina komunikačne dostatočne zdatný, uvažuje o spoločnom cieli – ten jeho, je zmierením sa so susedom, získať pokojnejší život. Susedov je oveľa komplikovanejší. Ešte pred chvíľou sa zdal ako pomsta. Zrazu ale zmenil tvar! Začal sa rozmrazovať – odmietnuť ruku je aj na jeho pomery prílišná drzosť. Pozrime sa ďalej. Čo bolo pred pomstou a nenávisťou? Jeho cesta sa zastavila, lebo spoločnosť odmietla jeho kultúrne hodnoty. Za bývalého režimu mu takí ako on len škodili, a preto automaticky, neočakáva nič dobré. Nič zlé sa ale nedostaví. Namiesto toho mu sused ponúka pozvanie na večeru, kde mu vysvetlí každú drobnosť o svojej straníckej minulosti. Odhalí sa ako len môže a úprimne dúfa v pochopenie.

Príbeh sa samozrejme, nemusí skončiť happy endom, no šance pre priateľstvo sa maximalizujú. Rozdielom medzi ich konaním pred tým a teraz je vystúpenie zo svojho vnútra navonok. Ak sa cieľ nachádza inde ako vo vnútri a vyžaduje si spoluprácu – jediným spôsobom na jeho dosiahnutie je konsenzus. Najskôr ho ale treba spoznať, často sa totiž javí inde ako sa nachádza v skutočnosti. V prípade našich dvoch susedov to boli hneď dve mylné predstavy. Cielené strpčovanie života je deštruktívny symptóm, nie cieľ.

Ak budeme lepšie vedieť, čo chce ten druhý, aj naše šance na lepší život budú oveľa vyššie. Hoci sa nám možno teraz zdá, že „tí druhí“ sú teraz nepriatelia. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?