10 najlepších rozhlasových hier tohto roka

Autor: Vladimír Seman | 31.12.2015 o 15:15 | (upravené 31.12.2015 o 15:36) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  711x

Rozhlasová hra je žáner, ktorý sa dá počúvať aj počas prechádzky. Môžete pri nej behať alebo aj dvíhať činky. Ak ich nepoznáte, možno vás k tomu inšpiruje nasledujúci zoznam. Je to mojich 10 najlepších rozhlasových hier tohto roka

10. George Langelaan – Žena z antisvěta 
Keby nám prenos dátového signálu poskytoval možnosť spojiť sa s bytosťami zo sveta mimo náš rozmer... Aké dôsledky by to pre nás malo? A zmierili by sme sa s tým, že stretnúť sa s nimi môžeme iba vtedy, ak oni sami budú chcieť? Na pozadí príbehu zakázanej lásky vedca so ženou z „antisveta“ autor, ktorý bol špiónom v druhej svetovej vojne (až som si pri tom popise infiltrovania sa do signálu pomyslel svoje) predkladá otázku, ktorá nám nie je až tak vzdialená. Čo by sme boli ochotní urobiť, aby sme učinili tzv. „dobrú vec“? A čo všetko by sa pri tom mohlo pokaziť? Po tomto spoločenskom sci-fi sa vám články o najnovších vedeckých vynálezoch už nikdy nebudú čítať rovnako...

9. N. V. Gogoľ – Hráči 
Popri Revízorovi a Mŕtvych dušiach bývajú Hráči v Gogoľovovej tvorbe až na treťom mieste. Možno je to iba vec vkusu, ale Hráči majú podľa mňa jasnejšiu štruktúru a príťažlivejší motív ako ostatné dve. Situáciu v cárskom Rusku cez archetyp hráča (alebo ak chcete na Ukrajine) popísal v tejto hre Gogoľ oveľa menej nápadne. Dej je jednoduchý – hazardného hráča vezmú do partie kartoví profesionáli. Ponúkajú mu vidinu obrovských peňazí ,,len musia držať spolu.” A takáto ponuka sa hazardnému hráčovi odmieta len veľmi ťažko… Pri počúvaní budete prekvapení, aký zákerný môže byť nápad skrátiť si cestu k vytúženému bohatstvu (cieľu). A koľko jedovatej radosti vzbudzuje v človeku, keď ho podvodníci vezmú medzi seba.

8. Boris a Arkadij Strugacki – Päť lyžíc elixíru 
V moskovskom byte sa stretnú 5 neznámi ľudia. Šiesty je majiteľ, starší spisovateľ. Nepozná ich, návšteve nerozumie a najradšej by bol, keby čím skôr vypadli. Tí sa ale k odchodu nemajú. Presviedčajú ho totiž, že odhalil ich tajomstvo, a preto nemôžu odísť len tak. Tárajú o záhadnej rokline, kde v jaskyni z kvapľového útvaru kvapká vzácny elixír nesmrteľnosti, určený iba pre 5 vyvolených. Nevedomky mu teda prezradia tajomstvo. A spisovateľ, aj keby predtým nič nevedel, cúvnuť už nemôže. Spoločenstvo piatich má svoje pravidlá. Má dve možnosti - buď zabiť toho, ktorý ich doviedol k nemu alebo zápas odmietnuť a znášať dôsledky. 
Nezameniteľní bratia Strugacki, dusná atmosféra, nenápadný humor. A v zdanlivo jednoduchých dialógoch sa čím ďalej, tým viac otvára otázka nesmrteľnosti – čo by sme robili, keby sme ju mali na dosah?

7. Jana Knittlová – Rány vítězu 
Márna láska učiteľky hudby s ženatým inžinierom. Hlavná hrdinka sa na začiatku nachádza v bode absolútnej frustrácie z despotickej „matky“ (úvodzovky sú preto, lebo ak by som použil to správne slovo, prezradil by som príliš veľa). Pochybuje o svojom talente a preto sa snaží vyhnúť sa koncertu pre svojho dávneho učiteľa. Do toho vstupuje ženatý muž s túžbou naučiť sa hrať na klavíri. A začínajú sa diať veci... Remeselne veľmi zvládnutá hra, podľa „starej školy“. Vzťahu Boženy a tajomného muža som fandil od začiatku až do chvíle, keď sa do hry zapojí jeho manželka. Navyše, ak by niekto chcel rozmýšľať aj „po“ – Rány vítězu majú nenápadný filozofický presah v otázke: Existuje právo na lásku? A ak áno, tak v akej podobe?

6. Josef Hanke – Vzpomínka na Hamleta 
Je to rozprávanie 12 rokov po udalostiach na Elsinore. Klaudius je väzňom na nórskom hrade a vysvetľuje kráľovnej, že pred 12 rokmi nikomu jed do ucha nenalial. „Naliať jed do ucha“ – kto to kedy videl? Veď to je metafora na zlé reči! Netreba všetko brat doslovne. Hlavne, keď to napísal Shakespeare… Skvelý nápad, vynikajúci herecký výkon Oldřicha Vinkláře. Veľmi odporúčam. Milovníci konšpiračných teórií si prídu na svoje – veď aj Hamlet sa mohol odohrať úplne inak, ako nám to vysvetľujú oficiálne médiá. :)

5. Karel Čapek – R.U.R. 
Hra, ktorá dala svetu slovo „robot“ – pomenovanie pre zariadenie na ľudskú prácu. Aby mohol človek spokojne odpočívať. Tak ako pri Adamovi Stvoriteľovi, tak aj v R.U.R. je podobný motív nevyhnutnosti ľudskej existencie – nutnosť tvoriť. Čapkovci vo svojich dielach rozohrali veľkú otázku – čo to znamená, že Boh stvoril človeka na svoj obraz? R.U.R. sa na to pokúša odpovedať originálnym spôsobom – Človeka postavil do úlohy Stvoriteľa. Najznámejšia rozhlasová inscenácia pochádza z roku 1968 z produkcie Českého rozhlasu. Rok vydania hre neuberá na aktuálnosti (pripomínam, že hovoríme o hre jedného z Čapkovcov). Práve naopak – počuť na nej hlasy hercov zo starých skvelých českých filmov – Vladimír Brabec, Otakar Brousek, Helena Gloryová..., no na rozdiel od filmu si ani na chvíľu neuvedomíte, že táto hra má skoro 50 rokov. A to napätie, keď tisíce robotov idú na... Nelze popsat, nutno zažít.:) 

4. Karel a Josef Čapkovci – Adam Stvoriteľ 
Adam zničí svet a Boh od neho za trest chce, aby postavil nový. Dielo skazy ľutuje, cíti sa osamelo a preto si povie, že lepšie bude toho Boha počúvnuť. Tvorí z vlastnej vôle. Najskôr z hliny blchy a potom aj človeka... Prekvapujúce, aký je svet druhej polovice dvadsiatych rokov, keď Čapkovci Adama Stvoriteľa písali, podobný dnešnému. Bordel ideológií v Adamovej hlave spôsobil zánik sveta. Možno aj preto sú Čapkovci tzv. nadčasoví: "Komu veriť, kde je pravda a hlavne, na čo tu vôbec sme?" Čapkovci ponúkajú originálne riešenie. Perfektné výkony Adama – Viktor Preiss a jeho Alter ego – Ivan Trojan. Hra pôsobí veľmi homogénne – keď Adam tvorí, počuť krásnu hudbu, vždy je to tajomná a tak trošku dojímavá situácia. Až máte pocit, že sa to všetko odohráva naozaj. Aj vo svete mimo slúchadiel...

3. A. P. Čechov – Souboj s kvartálem 
Do malého ruského mesta prichádza estrádny umelec Fénix Dikobrazov. Vzápätí ale dostáva záchvat pitia a na veľké nešťastie impresária Počučeja nie je schopný vystupovať. Na tzv. kvartál je v meste odborník holič Parukov. Za dverami hotelovej izby sa za Dikobrazovovo zdravie modlí Počučej a z izby počuť strašný krik, lebo Parukov na umelca aplikuje svoje zaručené metódy. Túto poviedku som počul prvýkrát v autobuse. Už by som to druhýkrát neurobil. Nájdite si radšej súkromnejšie miesto – nepôsobí dobre, keď sa z plných pľúc smejete a celý autobus si myslí, že vám preskočilo.

2. Petr Vodička – Hlasový umělec
„Rozhlas má oproti televízii jednu STRAŠNÚ nevýhodu. Nemá obraz!“ Takto hovorí o rozhlase majiteľ „zavedeného“ rádia. A preto dostáva geniálny nápad. Najme hlasového umelca (Ivan Trojan), ktorý bude situáciu počas diskusie popisovať. Všetko parádne klapne a umelec konečne začne zarábať. Čo tam po tom, že je akýsi nespokojný... Brilantná komédia českého typu – s otázkou – „môže umelec nájsť finančné šťastie?“

1. Katarina Schmitt – Obrázek mládí
Prvé miesto získava jednoznačne najinovatívnejšia hra tohto roka. Autorka pospájala spomienky z detstva a vytvorila akúsi niť. Jej štruktúra by sa dala vysvetliť ako galéria tých najprchavejších udalostí – s tajomným zmyslom, ktorý sa naplno odhalí až na konci. Predmety v tejto „galérii“ sú pritom tie najbanálnejšie veci – pokrčená vreckovka alebo herbár ...za domácu úlohu. 
Autorka posunula rozhlasovú hru ako žáner do neprebádaných vôd. A vyšlo to. Tak, že tam môžu ísť aj ostatní. Jeden z absolútne objavných prvkov je odosobnené komentovanie vlastnej psychiky, jednak prostredníctvom herectva, jednak zvukovou štylizáciou – akýmsi „hlasom z minulosti“. V diele sa zároveň objavujú prekvapivé a veľmi sugestívne výzvy na poslucháča – keby ste náhodou z toho: „čo sa mi to preboha v slúchadlách deje?!“ zaspávali, tak si môžete byť istý, že vás výzva: „Do desiatich sekúnd si musíte spomenúť na to, čo sa vám odohralo v detstve, inak nemôžeme pokračovať!“ zobudí. A ak nie, buďte si istí, že prídu ďalšie. Ale pochybujem, že by sa vám niečo také, ako znudené zadriemanie pri hre od Katariny Schmitt, mohlo stať. 
To, čím sme bývali kedysi – tým už nie sme dnes. V konečnom dôsledku aj droždie nebolo vždy koláč... Vynikajúca hra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?