Na masíčko pro děti

Autor: Vladimír Seman | 30.9.2015 o 15:46 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  748x

Mirec klopával na naše dvere už o siedmej ráno. Najradšej v sobotu. My sme akurát vstávali a on už dve hodiny krútil z Trebišova na roztrepanom bicykli. 

Prvýkrát to skúsil len tak na blind – zaklopal a čakal, čo sa stane. Otvoril mu môj otec. Rozospatý a naštvaný, ale robotu mu dal. Odvtedy k nám asi 50 ročný Mirec chodil na zárobky každý týždeň. Na „masíčko pro děti“. Rozprával zvláštnou zmesou češtiny, rómčiny a východniarčiny. Rád som sa s ním rozprával. Betónovali sme, kopali trativod k nášmu domu, klčovali staré stromy a on mi pritom vykladal svoj život. Narodil sa v Čechách, kde sa aj oženil a mal dve deti. Syn bol podľa jeho rečí raz docent, raz lekár, raz právnik; dcéra sudkyňa, ministerka a neviem čo ešte. Vymýšľal si, ale keď pochopil, že som ho prekukol, tak o deťoch nepovedal už ani slovo. Podľa všetkého bola jeho rodina veľmi chudobná a z domu ho vyhodili pre pomer s nejakou Trebišovčankou. A ešte pre nejaké „veci“, o ktorých mi nikdy nepovedal. Hanbil sa a ja som sa ho ďalej nepýtal.

Raz sme ho nechali pracovať samého. Robotu, ktorú sme mu zadali urobil s predstihom a tak z vlastnej iniciatívy začal ďalšiu. A tak v predstave, že robí dobre, vytrhal všetku zeleninu v záhrade. Mrkvu, petržlen, zeler – jednoducho, všetko čo trošičku pripomínalo burinu, zrovnal so zemou. Od dedka dostal strašný krik. Keď osamel, sadol si na múrik a zapálil cigaretu. Opýtal som sa ho čo sa stalo a on odpovedal: „udělal jsem pí...u.“

Napriek tomu výplatu dostal. Boli to zrejme jediné peniaze, ktoré mal na týždeň. Keď si už za tmy sadával naspäť na bicykel, pomyslel som si, aké je to pre neho celé ponižujúce. Žil v osade a často mi hovoril, ako sa z neho smejú, že pracuje. Ale on sa chcel držať! V zadnom vrecku nosil hrebeň a keď zložil krompáč, stále sa podvedome učesal. Vykladal o tom, aké sú decká okolo neho hladné. Nikdy nebolo jasné čie deti myslí. Ale vraj im vždy z toho, čo od nás dostal, dal. A potom prestal chodiť. Najskôr vynechal jednu sobotu, potom dve a nakoniec všetky.

Minule som ho videl v televízii. Úplná troska. Zarastený s očami červenými od fetu. Redaktorka sa ho pýtala nejakú sprostú otázku. Nerozumel jej. Bol mimo. Vydal nejaký pazvuk a publikum vybuchlo do smiechu. Junior a Marcel sa rehlili, až sa za bruchá chytali. Na konci tej relácie si dobre pobavení hostia podávali ruky a niekto vyhral cenu. No Mirec to rozhodne nebol.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?