Ovplyvnila história šach alebo šach ovplyvnil históriu?

Autor: Vladimír Seman | 16.3.2015 o 17:40 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  895x

Keď si chce otec nevesty v Kirgizsku "oklepnúť" nádejného zaťa, zahrá si s ním šach. 

"Láďo, hráš krotko ako taký blbec. Čo si taký posratý? Načo si s tým koňom ustupoval, mohol si mi zobrať vežu." Povedal môj vtedajší spolubývajúci pri polnočnej šachovej partii. Okolo šachovnice sme mali v čajových šálkach trošku whiskey. Za odmenu pre víťaza aj porazeného. 

Túto partiu som prehral. A potom, počas onoho roka, keď sme spolu bývali, aj milión ďalších. Chorche hral dobre. Každý víkend vstával skoro na šachové turnaje na základných školách. Tam zase prehrával on. So starými dedkami a sedemročnými talentovanými šachistami. Ja som si pred spaním čítal veci k diplomovke a pozeral dokumenty o neandertálcoch, Chorche si čítal šachové príručky od Luděka Pachmanna. Spať ma nepustil, dokedy som si nesplnil svoju šachovú "povinnosť". V šachu sme nachádzali divoké paralely so všetkým, čo nám napadlo. Chorcheho zaujímala politika, perfektne sa vyznal v histórii a na mnohé veci mal originálne názory. Minule som mu zavolal a naša debata "ako sa máš" sa opäť zvrhla na šach. "Láďo, na Ukrajine je ruský pešiak a hrozí premenením na dámu." Nevedel som pochopiť, že na jednej strane vie dávať takéto perfektné metafory a ešte sa nedal na literárnu dráhu. 

Prvýkrát som si uvedomil, že šach je viac ako len hra v detstve. Mal som menej ako 10. Pozoruhodné didaktické metódy môjho otca zahŕňali občas aj povinnú domácu literatúru. Raz nám s bratom dal prečítať Šachovú novelu od Stefana Zweiga. Toto krátke dielo je zahrnuté aj v jeho zbierke s názvom Amok. Väčšina rakúskej a nemeckej literatúry je podľa mňa také plačúce nanič (názor diletanta, ktorý prečítal pár nemeckých knižiek a myslí si, že zjedol svet). Ale Šachová novela bola o niečom inom. Téma posadnutosti šachom a celkovo, téma posadnutosti je pre detského čitateľa niečo magické. Pochopil som, že vo svete existujú démoni. Takí čo zakazujú žiť. 

Šach vznikol podľa jedných názorov v Indii podľa niekoho zase v Perzii. Je to jedno. Niekde tam. Mal to byť nástroj na to, aby sa najmenšie konflikty nemuseli riešiť krvavými bojmi. Je pozoruhodné, ako sa pri každej zmene spoločnosti zmenil aj šach. A keď vezmeme do úvahy, že patril k dvornej kurtoázii tak je možno na mieste otázka či svet menil šach alebo to bolo naopak. Cez renesanciu až do 19. storočia bol vecou elegancie. Hrali sa otvorené partie plné vzrušenia a hrdinstva. Vznikla temperamentná Talianska hra, agresívna Španielska hra, obetavý Nórsky gambit a mnoho ďalších. Patrilo k dobrým mravom, keď muž sa pred hrou s dámou vzdal dobrovoľne jednej figúry. 

Až s "objavom" jednotlivca na konci 18. storočia do popredia vystúpil pešiak. Filidorova obrana, v ktorej tvoria títo najmenej hodnotní bojovníci kľúčovú úlohu znamenala koniec elegancie. Matematická presnosť umožnila vznik zdĺhavých zatvorených hier. Šach spel podľa mnohých názorov k svojmu koncu. Vedecký prístup oboch hráčov mal viesť k tomu, že každá hra sa skončí remízou. Nestalo sa to. Nekonečné množstvo kombinácii prestúpilo aj nekonečný rozum. Dvadsiate storočie a psychológia spravili zase zo šachu hru pre znalcov charakteru. Najlepší hráči súčasnosti dokážu odhadnúť obranára a každý tieň jeho štýlu. 

Veď preto, keď si chce otec nevesty v Kirgizsku "oklepnúť" nádejného zaťa, zahrá si s ním šach. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?